3 Things you NEED if you’re a lazy girl (like me!)

I’ll be the first one to admit that I take interest in almost anything that’s going to make my life just a little bit easier. As a parent of multiple small gremlins, my day can get hectic in a hurry. Sometimes I don’t have time to shower, or do my makeup, or do my hair – and hey, that’s ok!

I’ve rounded up a couple things that will make you feel human again in such a busy world.

 

  1. Dry Shampoo – Ladies. Run, don’t walk, to your nearest drugstore and pick up a bottle of this magical stuff. No time to wash your hair before running out the door? Pfft. Forget about it. Spray some of this stuff on your roots, wait a minute, and then brush it through – ta-da! You now have hair that looks like you just washed it yesterday. The dry shampoo absorbs the oil in your hair! The brand I swear by is Batiste, which you can find in most drugstores and places like Ulta.
  2. Toothy Tabs – If you’ve ever heard the term “bath bomb” then you most likely know about the company Lush. Made famous by their awesome bath products, Lush has so much more to offer – including something called toothy tabs! Tired of the same old toothpaste? Travelling and need something more convenient? Go to the Lush website and pick out a bottle of toothy tabs. Pop one in your mouth, crunch it up, and then use your wet toothbrush to brush your teeth like normal. Once you’re finished, rinse your mouth out and you’re done! They offer the classic minty fresh flavor and a few more non-traditional takes on cleaning up your mouth.
  3. Micellar Cleansing Water –  This stuff is so much more than just water! Skin care brands have been introducing their individual takes on this magical solution for a little while now, and all of them are time savers. This stuff removes ALL of your makeup (yes, even waterproof mascara!) and cleanses your skin, leaving you feeling refreshed (but not dried out!). Garnier‘s micellar water is only $8.99 for a 13.5 oz bottle, and alternatively, you can get more high-end options for around $25 per bottle. I found the infographic below on the garnier website and thought it was interesting so here you go!

mwater

 

Do you use anything that makes your life easier? If so, share it with me in the comments so I can check it out!

until next time!

 

xoxo ♥